Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

PİTBULL CİNSİ KÖPEK YETİŞTİREN ŞAHSA BÜYÜK CEZA

Ekim 10, 2017

İlimiz Edremit İlçesi Eminpaşa Mahallesi’nde 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında “Tehlikeli Köpekler’’ sınıfında yer alan Pitbull cinsi köpek bulunduğu ihbarı üzerine, Van Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şube Müdürlüğümüzce, Van Büyükşehir Belediyesi ve Edremit İlçe Emniyet Müdürlüğü ile irtibata geçilerek ihbarı yapılan yere gidilmiştir.

İhbarın yapıldığı adrese giden ekipler, Edremit İlçesi Eminpaşa Mahallesi’nde tek katlı evin bulunduğu bahçe içerisinde Pitbull cinsi 2 adet köpek tespit etmişlerdir.

2 adet Pitbull cinsi köpeğe Van Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şube Müdürlüğümüz tarafından el konulmuş ve Van Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi Merkezi Müdürlüğüne teslim edilmiştir.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunun 14. Maddesi (l) bendinde; “Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır’’ hükmü gereğince şahıs S.S. hakkında 11.018,00 TL İdari Para Cezası uygulanmıştır.